2011-2020

Šajā desmitgadē Iļģi nostiprina savu saiti ar tradicionālo kultūru caur…dančiem! Tagad tos iepaticies spēlēt arī pārējiem, ne tikai Ilgai, un ar dancošanu beidzas gandrīz visi koncerti. Ir izveidojusies noturīga sadarbība ar Rīgas Danču klubu. Koncertu noslēgumā tradicionāli tiek īstenots galvenais folkloras princips – nav skatītāju, visi ir dalībnieki. Īpaši jāmin brīvdabas atpūtas parks Egle Vecrīgā; tieši Egles publikai par prieku tiek izdota Izlase (2011). Te regulāri tiek muzicēts vairākas vasaras, te satiekas Iļģu mūzikas draugi no visas pasaules, un vienmēr koncertu noslēguma daļa pilnībā veltīta dančiem. Savējiem lustes, ciemiņiem – brīnumi!

2011. gadā Iļģi brauc uz viseksotiskāko festivālu savā koncertceļojumu vēsturē – uz Rainforest World Music Festival Malaizijā, Borneo salā, bet rudenī, veļu jeb iļģu laikā, ir pagodināti piedalīties pirmajā festivālā Zemlikas Durbē.

2011. gada beigās iznāk albums Tur Saulīte pērties gāja – atšķirīgs no citiem ar savu meditatīvo skanējumu. Albums tiek izdots uz grupas 30. jubileju, kas gada beigās ar vērienu tiek svinēta tikko atklātajā koncertzālē PalladiumIļģi ir pirmie, kas to ieskandina, un pasākums izdodas grandiozs. Koncertu rīko Edžus Arums un Ilgas vecākais dēls Dīvs Reiznieks, piedalās lielākā daļa Iļģos spēlējušo mūziķu un daudzi viesmākslinieki. Ar Dīva iniciatīvu top pagaidām vienīgie T-krekli ar Iļģu simboliku. Jaunais albums iekļūst augstā vietā WMCE topā, arī Latvijā to novērtē, piešķirot Mūzikas ierakstu gada balvu gadu kategorijā Labākais tautas mūzikas albums.

Visu desmitgadi decembra beigās, tieši ziemas saulgriežu laikā, Iļģi spēlē sev vismīļākos – Ziemassvētku koncertus, kuros vienmēr piedalās Zane Šmite un pēdējos gados arī Uģis Prauliņš. Koncerti notiek dažādās vietās, bet vienmēr ar īpašu sajūtu gan pašiem, gan klausītājiem, kuri uz koncertiem nāk gadu no gada kā uz īpašu rituālu.

2012. gada lielākais notikums ir ASV koncerttūre, kuru rīko Benita Jaundālderis, tūres centrālais notikums – XIII Vispārējie latviešu dziesmu svētki Milvokos.

2013. gadā XXV Vispārējos latviešu Dziesmu un XV Deju svētkos Iļģi 30. jūnijā spēlē Tautas tērpu skatē Ķīpsalas izstāžu zālē, kur jaunā režisore Inga Tropa iecerējusi pilnīgi jaunu, svaigu koncepciju interesantā sadarbībā ar Iļģiem. 2. jūlijā Iļģi piedalās Tautas mūzikas koncertā, bet 6. jūlijā, Folkloras dienā, Ilga vada sadancošanu pie Brīvības pieminekļa, kur dančus spēlē gan Iļģi, gan citi muzikanti. Iļģu mūzika skan arī Deju lieluzvedumā Daugavas stadionā.

2014. gada vasaras spilgtākais notikums ir koncerttūre Tumša nakts, zaļa zāle, koncerti notiek uz lielajām brīvdabas skatuvēm un sākas pulksten 22, bet ap pusnakti Iļģi sāk spēlēt dančus, ko jau tradicionāli palīdz ierādīt Rīgas Danču kluba dalībnieki. Koncertos skan arī daļas no Spēlēju, dancoju, viesmākslinieces – Irīna Rebhūna (Mihailovska) un Ilgas skolnieces, folkloras kopa «Vārpas».

2015. gada lielākie notikumi ir divi – folkloras festivāls Uzbekistānā un pasaules mūzikas gadatirgus WOMEX, kas togad notiek Ungārijā. Vēsturiskajā Uzbekistānas pilsētā Samarkandā Iļģi un Laimas Muzykanti pārstāv Latviju 10. starptautiskajā folkloras festivālā Sharq Taronalari/ Austrumu melodijas, kura jubilejas gada pasākumos piedalās 66 valstu muzikālie kolektīvi. Ar abu valstu vēstniecību laipnu atbalstu un rūpēm Iļģi Uzbekistānā viesojas jau no 25. augusta, bet 29. augustā koncertē galvaspilsētā Taškentā, Uzbekistānas Valsts konservatorijas Lielajā zālē. Grupai pievienojas arī Iļģu bijusī dalībniece, unikālās balss īpašniece Zane Šmite.

Oktobrī Iļģi kā viena no 60 muzikālām apvienībām no visas pasaules ieguvuši iespēju uzstāties lielākajā tradicionālās, folkmūzikas un pasaules mūzikas (world music) gadatirgū WOMEX. Grupas ziņu arhīvā lasāms: «Tas ir liels gods, jo katru gadu iekļūt izredzēto pulkā kāro tūkstošiem etnomūziķu. Arī Iļģi daudzus gadus mēģinājuši saņemt ielūgumu, un šogad beidzot tas ir noticis. Turklāt esam vienīgie no Baltijas valstīm šajā etnomūzikas industrijas gada svarīgākajā notikumā, kuru apmeklē vairāk nekā 2500 dalībnieku no 90 valstīm, starp tiem tikai 280 mūziķi. Uzstājamies vakara koncertā uz vienas no septiņām skatuvēm, koncerta ieskaņā klausītājus ar grupu iepazīstina ilggadējs WOMEX dalībnieks, mūziķis un mūzikas kritiķis, etnomūzikas pasaulē augsti novērtēts profesionālis Andrew Cronshaw, bet mūsu dziesmu Ozoliņš sadega organizatori izvēlējušies iekļaut arī paplašinātajā WOMEX ieteiktās mūzikas izlasē.»

Vēl jāmin divi svarīgi cilvēki, kas šajā gadā piepulcējas mūsu draudzīgajai apvienībai – kopš 2015. gada sākuma mūsu koncertdarbības un organizatoriskās lietas kārto Marika Papēde; no tā paša gada rudens beidzot pašiem ir arī savs skaņu režisors – Ivars Ozols!

2016. gada augustā Iļģi piedalās Valmieras vasaras teātra festivālā. Valmiermuižā, Laidara teātrī Arēna ir skatāmas mūzikas un dejas iestudējuma Spēlēju, dancoju Mārtiņa Eihes režijā trīs izrādes, kas kļūst par festivāla skaļāko notikumu. «No sengrieķu mītiem aizņemtais stāsts par spēlmani, kurš nokāpj pazemē, lai glābtu mīļoto, Raiņa versijā ir viena no simboliem piesātinātākajām klasiķa lugām. Te savīti kopā leišu, latviešu, grieķu un ēģiptiešu vārdi un tradīcijas. Skaisti, traģikomiski un kaislīgi te kāzās satiekas cilvēki ar tiem, kas zina vairāk, redz tālāk un skaidrāk, spēj izkalt sirdis plašākas un stīgas skanīgākas…»

Novembrī, no Mārtiņiem līdz Katrīnām, Iļģi spēlē sešus koncertus Amerikas latviešu centros. «It kā nebūtu daudz, taču Amerikā, ar tās attālumiem… Mūsu rekords – diennakts laikā nospēlēti divi koncerti divās valstīs – Kanādā un ASV. Kanādā, precīzāk, Toronto, bijām tieši vienu dienu un divas pusnaktis. Daudzi klausītāji bija braukuši garus ceļus un ilgas stundas, lai mūs satiktu. Paldies Daugavas Vanagu nama saimniekiem Freimaņu ģimenei par viesmīlību (arī rodot iespēju uzkavēties ilgāk Lufthansas streika dēļ…) Paldies Andai par Ņujorkas izrādīšanu un Mikum par palīdzību pēdējā brīdī!!! Vēlreiz paldies TILTAM, Latvijas Kultūras ministrijai, PBLA, Latviešu fondam, vietējām latviešu organizācijām Ņujorkā, Bostonā, Klīvlandē, Toronto, Filadelfijā, Priedainē. Mīļš paldies visām ģimenēm, kas mūs viesmīlīgi uzņēma savās mājās un rūpējās par mums! Īpašais paldies Dāvidam Grendzem un Jānim Studentam par instrumentu aizdošanu! Sirsnīgs paldies visiem, kas mūs tiešām gaidīja, – jūsu izrādījās daudz vairāk, nekā cerējām ieraudzīt! Ir tik labi apzināties, ka spēlējam mūziku, kas cilvēkiem tiešām kaut ko nozīmē! Un ne tikai latviešiem.»

2016. gada pašā nogalē Iļģi laiž klajā albumu Tur kur mīti. Nosaukumu Ilga ir izdomājusi jau sen, bet albuma mūzika tapusi ilgāk nekā citkārt. Sākumā bija pat radošā nometne laukos, kur izauklētas dažas muzikālas idejas. Taču visi ir tik aizņemti savos ikdienas darbos, ka nav laika sanākt uz mēģinājumiem, tāpēc pāris aranžijas daži dalībnieki rada vienpersonīgi…

2017. gada 14. maijā pienāk notikums, kam Iļģi gatavojušies ilgi un pamatīgi, – grupas 35 gadu darbības jubilejas atzīmēšana Arēnā Rīga ar deju lielkoncertu Spēlēju. Dancoju. Dejoju. Koncerta divās daļās Latvijas vadošie tautas deju kolektīvi (vairāk nekā 1000 dejotāju no visām paaudzēm) Iļģu pašu spēlētas dzīvās mūzikas pavadījumā izdejo daļu no horeogrāfijām, kas gadu gaitā radītas kopskaitā vairāk nekā 70 grupas dziesmām.
Citāts no ziņu arhīva: «Nu jau pavisam drīz, šosvētdien, nebijis un neatkārtojams notikums Iļģu ilgajā mūžā – deju lielkoncerts Spēlēju. Dancoju. Dejoju. Nepārspīlējot var teikt, ka tas ir lielākais IĻĢU koncertuzvedums, kāds jebkad noticis. Tas nebūtu iespējams bez mūsu menedžeres Marikas Papēdes pašaizliedzīgā darba un daudzu jo daudzu iesaistīto entuziasma. Pirmajā daļā – 20 dejas, kas veidotas ar mūsu mūziku; no daudzajiem desmitiem horeogrāfiju tieši šīs atlasījis Jānis Purviņš, kurš kopā ar režisori Ingu Tropu veido pirmās daļas stāstu. Otrā daļa Agra Daņiļēviča rokās – viņš atjaunojis savu pirms 12 gadiem tapušo versiju par Spēlēju dancoju. Esam cītīgi strādājuši, mēģinājuši tik daudz, kā nekad agrāk. Pusi laika gan aizņēmusi tehnisko jautājumu risināšana, bet tas ir mums pašiem ļoti interesants process. Kopā ar mūsu pamatsastāvu dziedās arī Zane Šmite, Irīna Rebhūna, Zane Leimane, Vineta Romāne, Marianna Auliciema, dziedās un spēlēs Uģis Prauliņš un Edgars Kārklis. Un dejos pāri tūkstotim dejotāju. Jau rit kopmēģinājumi, rītvakar uz Arēnu vedīsim instrumentus un skaņu sistēmas, lai sāktu skaņu mēģinājumu, kas ieilgs līdz naktij. Visa sestdiena ir dejotāju rīcībā, un mums jābūt gataviem spēlēt tā, lai skan izcili. Reibst galva no atbildības sajūtas, to visu iedomājoties…»

Vēl 2017. gads paliks atmiņā ar XIV Vispārējiem latviešu dziesmu un deju svētkiem ASV. «Kā tik ātri var paskriet laiks?! – tieši tik banāli jājautā sev pašiem… Tikko vēl spēlējām Jāņu vakarā Dzegužkalnā, un nu jau klāt pēdējais vakars Baltimoras Dziesmu svētkos. Aizvadītas brīnišķīgas dienas kopā ar fantastiskiem cilvēkiem. Un «fantastiski» šeit nozīmē – entuziasma, degsmes, talantu, atbildības, uzdrīkstēšanās un uzņemšanās iedvesmoti cilvēki, kas visus šos svētkus rīko sabiedriskā kārtā, savu vecāku, savu bērnu un, protams, latviešu kultūras un tradīciju dēļ. Gados tik jauna rīcības komiteja laikam nav redzēta nekad… Un mēs nemanījām kļūmes svētku norisēs, viss bija priekšzīmīgi! Taču visvairāk mūsu sirdis sildīja tikšanās ar veciem, labiem draugiem, ar kuriem tik daudz kopā piedzīvots un pieredzēts, jo neba pirmo reizi viesojamies šajā zemē… Savus daudzpusīgos pienākumus izpildījām godam – spēlējām iepazīšanās balli, kas īstenībā bija kārtīgs danču vakars; koncertu uz kuģīša klāja, kas izvērtās par lielisku kopā dziedāšanas vakaru, un visbeidzot – bērniem veltītu koncertu, kas arī noslēdzās ar dančiem. Esam saņēmuši tik daudz labu vārdu un pozitīva lādiņa, ka pietiks visai vasarai!»

2018. gadā Latvija svin simtgadi, un Iļģiem uztic veidot vienu no četrām daļām deju lieluzvedumam Māras zeme. «Tas ir aizraujošs darbs un aizkustinošs rezultāts, vēl saviļņojošāk ir pašiem piedalīties noslēguma koncertā, spēlējot un dziedot kopā ar kopkori, un pēc tam visiem dalībniekiem par prieku cauru nakti spēlējot dančus… Neaizmirstami iespaidi!»

2019. gadā Iļģi spēlē visdažādākos koncertus – piemēram, vasarā Latvju pirts un zāļu festivālā Daugavpils novada Višķos, rudenī – Rīgā, Peldu ielas ražas svētkos folkkluba Ala Pagrabs jubilejā, bet tradicionālais Ziemassvētku koncerts jau otro reizi notiek atjaunotajā VEF Kultūras pilī.

2020. gadā pasauli pārņem kovids un kopā muzicēt nav iespējams, bet Iļģi filmē Lieldienu pasaku – par to, kā Neredzamais vīrs apdraudēja visu pasauli, bet Iļģu muzikanti ņēma savus instrumentus, sāka muzicēt un uzveica Neredzamo vīru.

Un nākamajā gadskārtā, tieši pirms Jāņiem, Iļģi spēlē tiešraides koncertu Latvijas Televīzijas ciklā Koncerts Z studijā, jo «lai arī Iļģi jau daudzus gadus nav folkloras ansamblis, kaut ko no tradicionālās muzicēšanas un domāšanas paturam par svētu lietu. Proti, īstajā laikā dziedāt īstās dziesmas».